Strona główna / Obiekty / Miejskie Placówki Kultury / Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Działający od 1976 roku Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego jest jedynym zawodowym teatrem w prawie ćwierćmilionowym Radomiu. To teatr repertuarowy, rozmawiający ze zróżnicowaną i możliwie wielką widownią (obecnie placówkę odwiedza każdego roku ok. 70 tys. widzów).
Praca tak zdefiniowanego teatru zakłada różnorodność form, treści i adresatów. Na czterech scenach przygotowywanych jest rocznie od 8 do 13 premier.
Najważniejszą artystyczną wizytówką radomskiego Teatru Powszechnego jest organizowany od 1993 roku Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – jedyny w Polsce festiwal poświęcony twórczości jednego autora i jedyny promujący polską literaturę za granicą. Podczas dziesięciu edycji festiwalu gościliśmy w Radomiu m.in. zespoły z Argentyny, Rosji, USA, Szwecji, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Węgier, Ukrainy, Słowacji, Litwy. Imprezę życzliwie wspiera swoimi rekomendacjami Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu. Począwszy od VIII edycji MFG (2008) ma formę konkursu - spektakle ocenia międzynarodowe jury, w którym zasiadają ludzie teatru.
Oferta Teatru Powszechnego obejmuje bardzo szeroki wachlarz – są w niej sztuki prapremierowe i spektakle autorskie, utwory klasyczne, realizowane tradycyjnie i w formie bardziej nowoczesnej, efektowne musicale, kameralne sztuki współczesne, tytuły adresowane do młodego widza oraz pozycje dedykowane widzom poszukującym w teatrze rozrywki.
Otwarta w maju 2010 r. lalkowa scena FRASZKA uzupełnia te propozycje o spektakle dla najmłodszych widzów, a uruchomiona w 2013 r. undergroundowa scena KOTŁOWNIA jest poświęcona dramaturgii współczesnej, propozycjom autorskim i eksperymentalnym.
Z myślą o tych widzach, którzy są zainteresowani różnymi formami sztuki, w dwóch teatralnych galeriach organizowane są wystawy plastyczne, prezentujące dorobek znanych i cenionych artystów - grafików, malarzy, rzeźbiarzy.
Plakaty zaprojektowane dla radomskiego Teatru przez prof. Lecha Majewskiego prezentowane są na licznych wystawach zagranicznych (m.in. ostatnio w Tokio (Japonia), Lahti (Finlandia), Londynie (Wielka Brytania), Nanking (Chiny), Teheranie (Iran), Chicago (USA), Pradze (Czechy), Sofii (Bułgaria), Santa Cruz (Boliwia), Buenos Aires (Argentyna) i kilku miastach Indii, zdobywają także prestiżowe nagrody na międzynarodowych konkursach graficznych (m.in. w 2013 - International Poster Biennial w Santa Cruz - nagroda za najlepszy plakat kulturalny dla plakatu „Beckett”).
W ciągu ostatnich kilku lat (od 2010 roku) Teatr Powszechny został gruntownie odnowiony i zmodernizowany – doposażono poszczególne sceny, zadbano o poprawę estetyki przestrzeni i wygodę przebywających w teatrze widzów. W najbliższym czasie planowany jest remont widowni dużej sceny.
Radomski Teatr poważnie traktuje relację: widz – odbiorca. Krok po kroku poszerza ją o nowe artystyczne przestrzenie i płaszczyzny porozumienia. Wciąż wytycza nowe ścieżki, stara się twórczo rozwijać i stale szukać nowych pomysłów. Dzięki tym staraniom Teatr Powszechny tętni życiem i jest pełen widzów.
KONTAKT
Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego
Plac Jagielloński 15
26-600 Radom
tel.: 48 384 53 06 (sekretariat)