Strona główna / Obiekty / Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu przystępuje do realizacji zadania inwestycyjnego „Modernizacja budynku Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – etap II”.
Dotychczasowa siedziba Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, przy al. Jana Pawła II /11 (Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu) będzie nieczynna dla zwiedzających od 23 marca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. W tym okresie placówka nie będzie prowadziła działalności wystawienniczej.
Tymczasowo, od 1 maja 2019 r. instytucja będzie funkcjonowała pod adresem: 26-400 Przysucha, ul Kręta 6; tel. (48) 675-22-48; 697-697-285; e-mail: muzeumok@muzeum-radom.pl; www.muzeum-radom.pl.
W okresie remontu muzealne wydawnictwa – muzyczne i książkowe o Oskarze Kolbergu, upowszechniające region oraz katalogi wystaw – będą udostępnione do sprzedaży w Księgarni w Przysusze, przy ulicy Grodzkiej 16. Można będzie również dokonać ich zakupu poprzez stronę www.muzeum-radom.pl (sklep on-line).
Informacje o projektach ekspozycyjnych i edukacyjnych (prelekcje, wykłady) realizowanych poza siedzibą muzeum będą dostępne na stronie Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, FB oraz lokalnych mediach.
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze jest oddziałem Muzeum Wsi Radomskiej. Mieści się w zabytkowym dworze z połowy XIX wieku, wybudowanym w Przysusze przez Juliusza Dembińskiego herbu Nieczuja.
Podstawę programu ekspozycyjnego stanowi wystawa biograficzna „Oskar Kolberg (1814–1890). Etnograf, folklorysta, kompozytor”, prezentująca życie i dzieło wybitnego badacza. W 2014 roku wystawa została wzbogacona o część multimedialną „Dzieło Oskara Kolberga. Podstawa źródłowa i inspiracja”, opartą na najnowszych technologiach wykorzystywanych w muzealnictwie. Ekspozycję biograficzną uzupełniają stylowo aranżowane wnętrza salonu (o urządzeniu typowym dla zamożnego dworu polskiego z II poł. XIX wieku) i gabinetu (dające wyobrażenie o wyglądzie gabinetu - pracowni XIX-wiecznego naukowca humanisty).
Wyodrębnioną część stałej ekspozycji stanowi wystawa historyczna „Historia Przysuchy i jej właściceli od XVIII do XX wieku”, prezentująca m.in. najstarsze dokumenty dotyczące historii miasta (np. kopię przywileju lokacyjnego króla Augusta III z 16 stycznia 1745 roku) i osadnictwa w Przysusze ludności niemieckiej i żydowskiej.